Büyük Kötülüklere Engel Olmak İçin Yalan Söylemek – Alexander Pruss

/
524 Okunma
1 min read

Şu argümana bir göz atın:

  • (1) Büyük kötülükleri önlemek için yalan söylemek meşrudur.
  • (2) Tanrı’ya inanmamak büyük bir kötülüktür.
  • (3) O halde, insanların Tanrı’ya inanması için onlara yalan söylenmesi meşrudur. (mesela öyle olmamasına rağmen “mucizelere bizzat şahit oldum” demek gibi yalanlar)

Ama sonuç epey absürd. Yani ya 1’i ya da 2’yi reddediyor olmamız gerekir. Ancak 2 bana epey güvenilir ve doğru görünüyor.  Öyleyse 1’i reddetmeliyizdir.

Sanırım bir kişi, (b) E’den daha küçük kötülüklere engel olmaksızın, (a) E’den daha büyük kötülükleri engellemek için yalan söylemeyi meşru görmek adına E kötülük seviyesini düzenlemeye/kalibre etmeye çalışabilir.

Tanrı’ya inanmamanın gerçekten büyük bir kötülük olduğu düşünülürse bunun insan yaşamının ana ilkesi ve amacına ulaşmayı zorlaştıracağı için makul bir biçimde yapılabileceğinden şüpheliyim.


Alexander Pruss- “Lying to prevent great evils”, (Erişim Tarihi: 17.11.2020), Erişim Kaynağı: http://alexanderpruss.blogspot.com/2019/01/lying-to-prevent-great-evils.html

Çevirmen: Taner Beyter

Ankara Üniversitesi Coğrafya Bölümü’nü bitirdi, şu an Hacettepe Antropoloji öğrencisidir. Felsefe master eğitimine ise ara verdi. Etik, epistemoloji, din felsefesi, metafelsefe ve siyaset felsefesi ile ilgilenir. Öğretmen olup, STK’larda görevlidir.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

Önceki Gönderi

Teolojik Modellerin Üç Seviyesi – Alexander Pruss

Sonraki Gönderi

Teizm Doğru İse Qualia Temel Varlıklar Kategorisinde Değildir – Alexander Pruss

En Güncel Haberler Analitik Felsefe:Tümü

Video Oyunları ve Felsefe – Alex Fisher

Video oyunları, insanların spor hayallerini gerçekleştirmelerine, diğer dünyaları keşfetmelerine, oyunlardaki gizemlerin cevaplarını bulmak için saatlerce uğraşmalarına

Ahlaki Hata Teorisi – Ian Tully

Eylemlerimizden hangisinin ahlaken yanlış olduğunu konusunda çoğunlukla bir uzlaşıya varamasak dahi en azından birçoğumuz kimi eylemlerin