Teizm Doğru İse Qualia Temel Varlıklar Kategorisinde Değildir – Alexander Pruss

/
736 Okunma
1 min read

Şu argüman sağlamdır*. Yine de, ikinci öncülün doğru olup olmadığından pek emin değilim.

  1. Eğer Tanrı varsa, tüm temel varlıklar özünde iyidir.
  2. Acı qualisı** özünde iyi değildir.
  3. O halde acı qualisı özünde temel varlık kategorisinde değildir.

Çevirmen notu:

*Sağlamlık: Mantık ve argümantasyonda öncüllerin doğru olduğu bir durumda sonucun da geçerli olduğu durumu ifade etmek için kullanılır. Kısacası Sağlam argümanlar, bütün öncülleri doğru olan geçerli argümanlardır.

**Qualia: kişisel ve öznel deneyim anlamına gelen kavram. Çağdaş zihin felsefesinde oldukça önemli bir konu başlığı olan bu kavram, başka insanlarla paylaşamadığımız tamamen bir deneyimin kişinin kendisinde bulunması ve diğer kişilerle bunu deneyimin bilgisini paylaşamaması anlamına gelir. Örneğin, dizinizin ağırdığını düşünün, bu ağrı tamamıyle öznel bir deneyimdir ve tam anlamıyla başka bir kişi ile paylaşılamaz ve ona aktarılamazdır. Qualia’nın tam olarak ne olduğu ve natüralistik bir açıklamasının mümkün olup olmadığı hala ciddi bir tartışma konusudur. Bu kavramın kökeni için Wittgenstein’ın ünlü “ağrı örneği”ne kadar gidilebilir.


Alexandar Pruss- “Qualia are not all fundamental entities if theism is true”, (Erişim Tarihi: 17.11.2020), Erişim Kaynağı: http://alexanderpruss.blogspot.com/2018/12/qualia-are-not-all-fundamental-entities.html

Çevirmen: Taner Beyter

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

Önceki Gönderi

Büyük Kötülüklere Engel Olmak İçin Yalan Söylemek – Alexander Pruss

Sonraki Gönderi

Mereolojik Mükemmellik – Alexander Pruss

En Güncel Haberler Analitik Felsefe:Tümü