Felsefeciler Dayanışma Yayınında!

//
397 Okunma
Okunma süresi: 2 Dakika

Farklı felsefe oluşumları, bölümler, dergiler, dernekler ve felsefecilerin bir araya gelerek gerçekleştirdiği “Felsefeciler Dayanışma Yayınında!” etkinliği amacına ulaştı, toplanan bağış miktarı (yaklaşık 42.500 tl) YT Giving üzerinden ortak havuza güvenli bir şekilde aktarıldı. Bu ortak havuz ve TPF aracılığı ile toplanan miktar Ahbap, AÇEV, TOG, İhtiyaç Haritası, TEGV gibi çeşitli sivil toplum kuruluşlarından oluşan bir şemsiye platform olan Afet Platformuna aktarılacaktır.

Ortak Dayanışma Yayınımıza Portal ile Pelin Dilara Çolak’ın kanalından da erişmeniz mümkün.

Yayınımız tam 12 saat kesintisiz bir şekilde sürdü ve 6 farklı oturum şeklinde gerçekleşti. Yanlış bilginin yayılımı ve zararları, bilim ile sahte bilim ayrımı, elimizde olan ve olmayanlara dair Stoacı bakış açısı, kader, bağış etiği, suçluluk duygusu ve adalet, siyasi meşruiyet, sorumluluklarımız ve ahlaki ödevimlerimiz, efektif alturizm, çağımızın koşulları ve olanakları, eleştirel düşünme, dayanışmanın önemi, ayrımcılık türleri ile nasıl mücadele edeceğimiz konuları ile daha birçok başka konuyu sahip olduğumuz çeşitli bakışlardan felsefi bir tavırla ele aldık ve çözüm önerileri sunduk.

Bu süreçte sürekli olarak depremzedelerle dayanışmak adına bağış miktarını arttırmak için elimizden geleni yaptık. Yayına başlayabilmek adına bize alan açan Portal ile Pelin Dilara Çolak’a ve teknik altyapı desteği konusunda Berkay Topuk, İzzet Can Kalender, Can Aybalık ile Baha Can Erenoğlu’na teşekkür ederiz.

Gelecekbilimde, Evrim Ağacı, Barış Özcan, BebarBilim ve çok değerli diğer bilim-kültür yayıncıları ile bilim iletişimcilerinin açtığı bu yol bize büyük bir ilham verdi!

Dayanışma sürecini başlatarak birlikte ördüğümüz Bilkent Üniversitesi Felsefe Bölümü ile Felsefe Kültür Sanat Derneği’ne minnettarız. Bu bir başlangıç, felsefecilerin hızlıca örgütlenip dayanışma ağı örebileceğini deneyimledik ve notlarımızı aldık. Bu uzun ve zorlu süreçte dayanışmayı büyütme çağrımızı yineliyoruz. Yaşadığımız felaket devam ediyor ve yaralarımızı henüz sarmış değiliz. İzleyicilere, bağış yapanlara, bizimle iletişimde olan diğer felsefecilere ve destek sunan herkese teşekkürler. Başımız sağolsun!


Yayın Programı

  • 12.00 – 14.00 Açılış ve İlk Oturum Moderatörler: Tufan Kıymaz Alparslan Bayrak Konuklar: Fırat Akova, Sinem Ünal, Tuana Çercive, Deniz Duru Eratak, Damla İlayda Yiğitbaş
  • 14.00 – 16.00 İkinci Oturum Moderatör: Taner Beyter Konuklar: Umut Eldem, Enis Doko, Tufan Kıymaz
  • 16.00 – 18.00Üçüncü Oturum Moderatör: Taner Beyter Konuklar: Beşir Özgür Nayir, Maya Mandalinci, Hüseyin Kuyumcuoğlu, Çağlar Çömez
  • 18.00 – 20.00 Dördüncü Oturum Moderatör: Tufan Kıymaz Konuklar: Pelin Dilara Çolak, Ömer Aygün, Taner Beyter
  • 20.00 – 22.00 Beşinci Oturum Moderatörler: Ali Apaydın, Hatice Bilge Coşkun-Apaydın Konuklar: Çetin Balanuye, Nami Başer
  • 22.00 – 00.00 Altıncı Oturum Moderatör: Tufan Kıymaz Konuklar: Ömer Faik Anlı, Berk Celayir, Berat Mutluhan Seferoğlu

Öncül Analitik Felsefe Dergisi, 19 Ocak 2018 tarihinde kuruldu. Sunum, söyleşi, makale, çeviri, canlı yayın gibi içerikler üreterek Analitik Felsefe’ye dair Türkçe veritabanını genişletmeye devam ediyor.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

Önceki Gönderi

İdealizm (Bölüm 1): Berkeley’in Öznel İdealizmi – Addison Ellis

Sonraki Gönderi

Ahlaki Şans – Jonathan Spelman

En Güncel Haberler Analitik Felsefe:Tümü