Hassas Ayar Argümanını Kötülük Problemine Feda Etmek – Alexander Pruss

/
917 Okunma
1 min read

Kötülük Problemi, Hassas Ayar Argümanı’ndan daha güçlü bir argüman değil. Hatta, bu iki argüman birbiriyle güzel bir şekilde eşleşebilir. Hassas Ayar Argümanı’nın çoklu evrenler varsayıldığında ciddi şekilde zayıflaması gibi, (eğer sonsuz sayıda dünya varsa, bu dünyaların bazılarının yaşama izin vermesi pek şaşırtıcı olmazdı) yaratılmaya değer tüm dünyaların yaratıldığı çoklu evren modelini varsaymak kötülük problemini de ciddi ölçüde güçsüzleştirir (yaratılmaya değer oldukları sürece, içerisinde muhtemelen birçok kötülüğü barındıran sonsuz sayıda dünya var olacağı için).

İşte bir teistin yapabileceği diyalektik bir hamle: Hassas Ayar Argümanı’nı kötülük problemini ortadan kaldırmak uğruna feda edin. İkisinin birbirini etkisiz hâle getirmesine izin verin! Bu, teisti hâlâ kozmolojik argüman, dini tecrübe argümanı, ahlaki epistemolojiden gelen argüman, mucizelerden gelen argüman, bilinç argümanı ve genel düzenlilikten gelen argüman gibi bir dizi güçlü argümanla bırakır. Bunun yanı sıra ateistin elinde, ontolojik argüman ve yaşamlarımızın başkası tarafından tasarlandığı tecrübesinden gelen argüman gibi teizm için daha güçsüz argümanlarla dengelenebilecek, ilahi sıfatların tutarlılığı ile ilgili bazı küçük argümanlar dışında çok az koz kalır.

Ve böylece kanıt dengesi, belirli teistik argümanların su götürmez bir şekilde doğru olduğunu kabul etmesek bile, (bence kozmolojik argüman konusunda bu yapılmalı) güçlü bir şekilde teizmi desteklemektedir.


Alexander Pruss – “Sacrificing the fine-tuning argument to the argument from evil“, Erişim Tarihi: 11.08.2021

Çevirmen: Kerem Geçer

Çeviri Editörü: Alparslan Bayrak

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

Önceki Gönderi

Bilinci Açıklamaya Yardımcı Olabilecek Görsel Yanılsama – Henry Taylor & Bilge Sayim

Sonraki Gönderi

Ludwig Wittgenstein – Anat Biletzki (Stanford Encyclopedia of Philosophy)

En Güncel Haberler Analitik Felsefe:Tümü