Tanrı’nın Kanıtı Olarak Kötülük? – Melinda Penner

/
1617 Okunma
1 min read

Ana sayfamızda Greg’in Tanrı’nın varlığını reddeden kötülük problemine bir yanıt içeren makalesi yer alıyor. Dennis McCallum’un Xenos Christian Fellowship’te çok sayıda yararlı taslakları bulunuyor ve o, Greg ile şu satırlar boyunca aynı hatta bazı yararlı düşünceler sunuyor:

1. Özgürlük gerçeğini yaratan Tanrıdır— özgürlük eylemlerini ortaya koyan insandır.

2. Kötülüğü Tanrı mümkün kılar, ancak kötülüğü özgür iradeliler gerçekleştirir.

3. Bir şeyi gerçekleştirme kabiliyeti, o şeyi gerçekleştirme zorunluluğu değildir. Tanrı her şeyi kontrol edebilir ama özgür iradeye de izin verir. Ateist pozisyon da, bütün kötülüklerin yokluğu özgürlükten daha arzu edilebilir ahlaki bir yargıya dönüşür.

Onun Tanrı’nın varlığı aleyhine argümanında ateizm, kötülükten bahsederken nihai bir adalet ve iyilik ölçütü varsayımı gerektirir. O halde sorular şunlardır;

1. “Ateistin dünyada kötülük olduğunu söylemek için ne gibi bir temeli veya ilkesi vardır?”, “Bu, onların kendi göreceli ahlaki duygu ve düşüncelerine itiraz etmek değil midir?”, “Onların (ateistlerin) duyguları niçin güvenilir olsun?”

2. “Açıklamanız tam olarak nedir?” Kişi, tutarlı ve uyumlu bir dünya görüşüne sahip olma yükümlülüğüne sahip olması gereken tek kişi olma yükümlülüğünü asla kabul etmemelidir.

Melinda Penner- “Evil as Evidence for God?” (Erişim Tarihi: 19.07.2020), Erişim Kaynağı: https://str.typepad.com/weblog/2005/11/evil_as_evidenc.html

Çevirmen: Taner Beyter

Çeviri Editörü: Talha Gülmez

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

Önceki Gönderi

Anselm’in Ontolojik Argümanı – Edward Feser

Sonraki Gönderi

Evrimsel Psikoloji – Stephen M. Downes (Stanford Encyclopedia of Philosophy)

En Güncel Haberler Analitik Felsefe:Tümü