Bir Sürü Feminizm

//
1236 Okunma
Okunma süresi: 2 Dakika

Eğer feminizm üzerine yarım saat bir şeyler okuduysanız en büyük kusurunu keşfetmişsinizdir: feminizm baştan aşağı tutarsız. Seks pozitif feminizm ve seks negatif feminizm var, radikal feminizm ve kesişimsel feminizm, trans-kapsayıcı feminizm ve trans-dışlayıcı feminizm, birinci dalga ve üçüncü dalga feminizm, üçüncü dünya ve birinci dünya feminizm vs vs.

Bunun basit bir nedeni var: kadınların evrensel olarak paylaştığı büyük sorun sayısı çok fazla değil.

Farklı kadın gruplarının ortak çıkarları var, tıpkı diğer gruplar gibi. Alaska’daki kadınların Arizona’daki kadınların çıkarlarından farklı belirli ortak çıkarları var. 80 yaşındaki kadınların 30 yaşındaki kadınlarla paylaşmadıkları ortak çıkarları var. Bekar kadınlar, erkeklerle evli kadınlar, ve kadınlarla evli kadınların hepsinin birbirinden ayrı çıkarları var. Hamile kalmak istemeyen kadınlar kürtajla pek ilgilenmiyor ve cinsiyete-dayalı kürtajın yaygın olduğu ülkelerdeki kadın fetüslerin kürtajla ilişkisi bunun tam tersi.

Hepimizin ortak noktası kadınlara düzgün davranılmasını istememiz. Bu konuda erkeklerin çoğunluyla da kesişiyoruz, ve pek çoğumuz erkeklere de düzgün davranılmasını istiyor. Muhafazakârlar kadınlara düzgün davranılmasını istiyor. Liberaller kadınlara düzgün davranılmasını istiyor. Sosyopat olmayan hemen herkes diğer insanlara düzgün davranılmasını gerektiğini düşünür. Bu bırakın baskın bir siyasi pozisyon olmayı, bir felsefe bile değil.

Tüm kadınların ortak siyasi çıkarları olduğunu düşünmek tüm Fransızların hepsinin ortak bir çıkarı olduğunu düşünmek kadar mantıklı, tabi Fransa’da Fransızların en çok çıkarına olan şeyin ne olduğu hakkında birbiriyle anlaşamayan birden fazla siyasi parti olduğunu öğrenip şaşırabilirsiniz.

“Tüm kadınların çıkarı” siyasi bir pozisyon olamayacağı için elimizde kalan şey, insanların kendi çıkarlarına hizmet eden spesifik bir pozisyonu avlu-ve-kale hilesini kullanarak tüm kadınların çıkarına hizmet ettiğini ileri sürmesi — tıpkı Fransa’daki tüm siyasi partilerin kendilerine Fransız Partisi demeye karar vermeleri gibi. (Not: Tabi ki tüm siyasi pozisyonlar kendi çıkarını savunur.) Sonra eğer sizin çıkarınızla uyuşmayan bir kendine-yönelik-çıkar pozisyonuna karşı çıkarsanız bu sefer size “neden tüm kadınların ortak çıkarına destek çıkmıyorsun?” sorusu sorulur.

Soldaki kimse evrensel olarak tüm kadınların çıkarlarını savunmadıklarını kabul etmek istemediği için bu sefer her biri Gerçek Feminizm olduğunu iddia eden bir sürü feminizmle karşı karşı kalıyoruz, ve ortada tutarlılık namına en ufak şey olmuyor.

Anonim- “Many Feminisms”, (Erişim Tarihi: 17.09.2020), Erişim Kaynağı: https://evolutionistx.wordpress.com/2019/08/09/many-feminisms/

Çeviren: Talha Gülmez

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

Önceki Gönderi

Atomlar ve Düz-Dünya Etiği – James Hannam

Sonraki Gönderi

Gerçekleri Konuşmak – Vyvyan Evans

En Güncel Haberler Analitik Felsefe:Tümü