35 Yılın Ardından, Felsefe Dergisi Bir Kedi Tarafından Yazılmış Makaleyi Düzeltiyor – Adam Marcus

767 Okunma
Okunma süresi: 2 Dakika

1982 yılında Bruce Le Catt, Australasian Journal of Philosophy’de önceden yayımlanmış yapay görüş ile alakalı bir makaleye eleştirel bir cevap yazdı.

Le Catt sıradan bir yazar değildi, bir kere o bir kediydi. O Bruce Le Catt’in yorumladığı makalenin yazarı, dünya çapında tanınan bir felsefeci olan David Lewis’in biricik kedisiydi.

Lewis’in bu içten şakası, onu tanıyanlar üzerindeki etkisini yitirmedi ve kötü bir niyet olmadan yapılan bu şaka 1982 yılında (Cats müzikalinin Broadway’de sahnelenmeye başlanmasıyla aynı yıl) Le Catt’in makaleyi yayımlamasından beri alanda yaygın bir bilgi haline geldi. Clarivate Analytics’e göre, makale yayımlanmasından beri dört kez atıf aldı. Dergi nihayet bu şakaya, 25 yılın ardından son vermeye karar verdi.

Bu mutsuz açıklama, açıkça şöyle diyor:

” ‘The Australasian Association of Philosophy’ bir konuyu açıklığa kavuşturmak ister: ‘Bruce Le Catt’, David Lewis’in takma adıdır. David Lewis bu takma adı, kendi yaptığı bazı çalışmalar üzerinde münakaşa etmek amacıyla kullanmıştır.”

Evcil hayvanlar daha öncesinde de, yazar olarak ya da ortak-yazar olarak görülmüştür. Örneğin Polly Matzinger, kendisi bir immünolog, köpeğini, bilimsel yayınlarda üçüncü kişinin kullanımı üzerine değinmek için kullanmıştır. 1975 yılında, F.D.C Willard (namıdiğer Kedi Chester) Bruce Le Catt’i yedi yıl fark ile mağlup etmişti. Sahibi Jack Hetherington, onu Physical Review Letters’in künyesine dâhil etmişti.

Bu düzeltme Michael Dougherty, Columbus’taki Ohio Dominican Üniversitesi’nde felsefe bölüm başkanı, tarafından yapıldı. Dougherty, alanında araştırma bütünlüğü hakkında bir kitap yazdığını söyledi, temmuz ayının başlarında dergi ile sahte isim konusu üzerine iletişime geçti:

“Makalede, David Lewis’in bu takma adı iki yıl evvel kendisinin yazdığı yayımları eleştirmek için kullandığı belli oluyor. Söz konusu olan makalenin online versiyonunda, Taylor and Francis internet sitesinde, gerçek yazarın kimliği açıkça belirtilmemiş. Bazen, ama her zaman değil, takma adla yazılmış bu makale, konu hakkında tartışan diğer yayıncılar tarafından Profesör Lewis’e atfedilir. Filozofların tamamı Lewis ve Le Catt arasındaki ilişkinin farkında değildir ve bu meslekteki birçok genç insan 1982 yılında yazılmış bu makaleyi okurken Lewis’in kendi eserinin eleştirisini yaptığını anlamayabilir.

Akademik kayıtların düzeltilmesi talebinde bulunmak için yazıyorum. Gerek dergi sayfalarında gerek makalenin online versiyonunda bu yazının sahibinin kimliği hakkında kısaca bir düzeltme yayınlayabilir misiniz? Böylece Australasian Journal of Philosophy araştırma bütünlüğünü sağlama konusunda en iyi olan uygulamaların takipçisi olacaktır.

Akademik kayıtların düzeltilmesi talebimi kayda değer bulup değerlendirdiğiniz için teşekkür ederim.”

2001 yılında ölen Lewis, kipsel (modal) gerçekçilik teorisinin, bütün muhtemel dünyaların yaşadığımız dünya kadar gerçek olduğunu savunan felsefe dalının, mimarıydı.

Bu bakış açısından baktığınız zaman, Lewis’in şakası, ironik bir şekilde de olsa kendisiyle örtüşmektedir: Sonuçta, bir adam ile bir adamın kedisinin dünya görüşü yok mudur? Ya da Hippolyte Taine‘in söylediği gibi:

“Pek çok filozof ve kediyi inceledim ve şunu anladım, kedilerin bilgeliği sonsuz derecede üstündür.”

Adam Marcus- “11 thoughts on “After 35 years, philosophy journal corrects article…by a cat””, (Erişim Tarihi: 21.11.2020), Erişim Kaynağı: https://retractionwatch.com/2017/08/01/35-years-philosophy-journal-corrects-article-cat/

Çevirmen: Eren Gündemir

Çeviri Editörü: Göktuğ Koca

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

Önceki Gönderi

Teslis, Cinsel Ahlak ve Liberal Hristiyanlık – Alexander Pruss

Sonraki Gönderi

Mucizeler ve Edward Feser – Jonathan David Garner

En Güncel Haberler Analitik Felsefe:Tümü