Ateist Oranını Ölçmek – Pew Research Center

/
580 Okunma
Okunma süresi: 2 Dakika

Ateistlere Dair 10 Gerçek” çalışmasının yakın tarihli bir özeti, dünyanın en hızlı büyüyen din-dışı gruplarından birin olan ateistlerin inanç ve tutumlarına yönelik bazı ilginç şeylere işaret ediyor. Söz konusu çalışma, Pew Araştırma Merkezi tarafından yürütülen bir dizi dini araştırma ve ankete dayanmaktadır.

Pew, “Ateist oranını ölçmek epey kompleks bir iştir.” diye itiraf ediyor. Kendilerini ateist olarak tanımlayan kimi insanlar, aynı zamanda bir tür daha yüce irade veya ruhsal güce de inandıklarını ekliyorlar. Diğer yandan ise kendilerini bir dinle özdeşleştirenlerden örneğin Katolik veya Yahudi olduğunu söyleyenlerden bazıları Tanrı’ya inanmadıklarını söylüyorlar. Demin sözünü ettiğimiz çalışmanın özetinde ortaya çıkan hem şaşırtıcı hem de şaşırtıcı olmayan bulgulardan beşi:

1. Ciddi Büyüme Oranı: Kendini ateist olarak tanımlayanların oranı “son 10 yılda mütevazı fakat ciddi bir ölçüde arttı”. 2018 ve 2019 yıllarında Amerikalı yetişkinlere dinleri sorulduğunda %4’ü ateist olduklarını ifade etti; bu 2009’a oranla %2 artış demek.

2. Daha Yüce Bir İrade: Ateist olduklarını ifade eden Amerikalıların neredeyse beşte biri, aynı zamanda bir tür daha yüksek güce/iradeye inandıklarını da ekliyor. Bu epey şaşırtıcı çünkü ateistler Tanrı’ya, tanrılara veya ruhsal güçlere inanmamaya eğilimlidir. Diğer yandan “İncil’de tarif edildiği gibi bir Tanrı’ya” inanıp inanmadıkları sorusu yöneltildiğinde hiçbiri böylesi bir Tanrı’ya inandığını söylemedi.

3. Avrupa ve Amerika: Ateizm Avrupa’da Amerika göre çok daha yaygın. Avrupa’nın ‘en ateist’ ülkesi Çek Cumhuriyeti (nüfusun %25’i). Diğer oranlar ise şöyle; Belçika (nüfusun %19’u), Danimarka (nüfusun %16’sı), Fransa (nüfusun %15’i), İngiltere (nüfusun %8’i) ve ABD (nüfusun %4’ü).

4. Genç ve Erkek: Amerika’daki ateistler genellikle erkek, genç, beyaz, eğitimli ve Demokratlardan oluşmaktadır. ABD’deki ateistlerin yaklaşık %68’i erkek olup ortalama yaş 34’tür.

5. Anlam Arayışı ve Merak Etmek: Pew; “Amerikalı ateistlerin üçte biri, en az haftada bir defa (%35) hayatın anlamı ve amacını düşündüklerini ifade ediyor” diye ekliyor. Ve genellikle Evren’e yönelik merak alanlarına sahipler. Öyle görülüyor ki ateistler (%54) Hıristiyanlardan (%46) daha fazla merak duygusu (ve vurgusu) bildirmektedir.

Pew Research Center‘ın yürüttüğü bu çalışmaya daha ayrıntılı bakmak için tıklayınız.


Kaynak (Erişim Tarihi: 19.10.2021)

Çevirmen: Taner Beyter

1 Yorum

  1. Evet böyle açıklayınca oranlar daha yüksek çıkacak gibi görünüyor fakat daha yüce bir güç ve iradeye inananlar ateist sayılmayacak sanki.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

Önceki Gönderi

İslami Bir Eğitim Eleştirel Düşünce Üretebilir mi? – Dennis Hayes

Sonraki Gönderi

Aslında Neye İnanıyorsunuz? : Gerçeklik-İblisi Testinizi Yapın – Keith Frankish

En Güncel Haberler Analitik Felsefe:Tümü