Nazizm’in Ezilmesinde Büyük Katkıları Olan 12 Sovyet Kadın – Boris Egorov

/
777 Okunma
Okunma süresi: 3 Dakika

II. Dünya Savaşı boyunca Sovyet kadınları genel anlamda konuşursak erkeklerden daha az kahramanlık göstermiş değildir; onlar da düşmanla pilot, tank sürücüsü, keskin nişancı veya partizan olarak savaşmıştı. Hatta 90 kadar kadın, elde edilen zafere katkılarından dolayı en yüksek askeri ödül olan Sovyetler Birliği Kahramanı ile ödüllendirilmişti.

Lidiya Litvyak

12 hava zaferi bulunan savaş pilotu Lydia Litvyak, II. Dünya Savaşı’nın değil aynı zamanda tüm zamanların en iyi kadın nişancısıydı. Henüz 21 yaşındayken 1 Ağustos 1943 yılında bir çatışmada hayata gözlerini yumdu.


Yekaterina Budanova

Lidiya Litvyak’ın da arkadaşı olan Yekaterina Budanova, 2 numaralı joker kadın savaşçıydı. 11 zafer tatmış itibarlı biriydi. Budanova, 1943 yılında henüz 26 yaşında öldürüldüğü için savaşın sonunu hiç görememişti.


Maria Oktyabrskaya

Maria Oktyabrskaya, II. Dünya Savaşı’nın başlamasından kısa bir süre sonra, savaştaki mücadeleye katkı sunmak adına bir tank satın almak için tüm servetini satmıştı. Aldığı Tanka “Dövüşen Kız Arkadaş” adını taktı ve Dünya’da bu anlamda ilk kadın mekanist olmak için Stalin’den kişisel bir ödenek aldı. Maria Oktyabrskaya 1944 yılında Belarus’un kuzeyinde 38 yaşındayken feci bir şekilde yaralandı ve öldü.


Zoya Kosmodemyanskaya

II. Dünya Savaşı sırasında Sovyetler Birliği Kahramanı unvanı verilen ilk kadın olan Zoya Kosmodemyanskaya, Alman cephesinde sabotajcıydı. Henüz 18 yaşındayken 21 Kasım 1941 yılında yakalanarak işkence gördü ve asılarak öldürüldü. Zoya Kosmodemyanskaya, Sovyetler Birliği’nde, Nazi direnişinin en bilinen simgelerinden biri haline geldi.


Natalya Meklin

Natalya Meklin, genellikle “Gece Cadıları” olarak bilinen ünlü 46. Muhafız Gece Bombardıman Alayı’nda görevli ikmal komutanıydı. 980 savaş misyonunu başarıyla yerine getirdi. Savaştan sağ kurtulan Meklin, 2005 yılında 82 yaşındayken hayata veda eti.


Lyudmila Pavlichenko

309 düşmanı öldürmesiyle bilinen Lyudmila Pavlichenko; yalnızca kadınlar arasındaki en iyi keskin nişancı olarak değil aynı zamanda tüm keskin nişancıların da en iyilerinden biri olarak kabul edilir. 1942 yılında bir Sovyet heyetiyle birlikte ABD’yi ziyaret etti ve Başkan Franklin Roosevelt ile bir araya geldi. Pavlichenko, 1974 yılında 58 yaşındayken öldü.


Tatyana Makarova

“Gece Cadıları” alayında görevli bir ikmal komutanı olan Tatyana Makarova, 25 Ağustos 1944 yılında Polonya semalarında gerçekleşen bir çatışmada öldürüldü. Henüz 23 yaşındaydı.


Alexandra Samusenko

Kadın tank operatörü Alexandra Samusenko, bir T-34 tankının komutanıydı, ayrıca tank taburunun da tek kadın komutan yardımcısıydı. 23 yaşındaki Samusenko 3 Mart 1945 yılında, aldığı yaralardan ötürü öldü.


Roza Shanina

Sovyet keskin nişancı Roza Shanina, iki hedefi seri bir biçimde art arda iki mermi atarak vurma becerisi ile tanınırdı. 28 Ocak 1945 yılında 20 yaşındayken öldürülmeden evvel, 59 düşman asker ve subayını yok etti.


Nina Petrova

En kıdemli kadın keskin nişancı olan Nina Petrova, Büyük Vatanseverlik Savaşı başladığı esnada 46 yaşındaydı. Gönüllü olarak orduya yazıldı ve savaş boyunca 122 düşman askerini bertaraf etmeyi başardı. Kazanılan zaferin arifesinde, 1 Mayıs 1945 yılında bir araba kazasında öldü.


Helene Kullman

Estonyalı Sovyet Helene Kullman, Nazi işgali altında olan Estonya topraklarında faaliyet gösteren bir istihbarat ajanıydı. 6 Mart 1943 yılında, 23 yaşındayken yakalandı ve infaz edildi.


Aniela Krzywoń

Aniela Krzywoń, savaş boyunca Sovyet birlikleri içinde faaliyet göstermiş olan Polonya Halk Ordusu’na bağlı “Emilia Plater Bağımsız Kadın Taburu”nda görevli bir er idi. Emilia, 12 Ekim 1943 yılında henüz 18 yaşındayken, bir Luftwaffe baskınından dolayı yaralanan askerleri ve yanan bir kamyondaki epey mühim belgeleri kurtarmaya çalışırken öldü.


Boris Egorov– “12 Soviet women who contributed hugely to crushing Nazism“, (Erişim Tarihi: 26.08.2021)

Fotoğraf Arşivi: Lyudmila Pavlichenko

Çevirmen: Taner Beyter

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

Önceki Gönderi

Olasılığın Yorumları – Thomas Metcalf

Sonraki Gönderi

Kavram Mühendisliği – Herman Cappelen & Josh Dever

En Güncel Haberler Analitik Felsefe:Tümü