Eşzamanlılık, Zamanın A Teorisi ve Görelilik – Alexander Pruss

/
622 Okunma
1 min read

İşte Özel Görelilik ve Zamanın A Teorisi hakkında standart bir hikaye:

  • Nesnel ve metafiziksel bir eşzamanlılık vardır, ancak
  • bu metafizik eşzamanlılık fiziksel olayları etkilemez ve gözlemlenemez.

A Zaman Teorisinin ve bu hikayenin doğru olduğunu varsayalım.

Şimdi, insanlar bu metafiziksel eşzamanlılık hakkında konuştuklarında, normalde bazı ayrıcalıklı referans çerçevesi için, mesela Özel Göreliliğe göre eşzamanlılık ile aynı hizada olduklarını düşünürler. Bu makul görünüyor. Ancak bu hizalanmanın bir açıklamasını istemek, oldukça makul bir sorudur.

Nedensellik, metafiziksel eşzamanlılık üzerine bazı kısıtlamalar getirebilir. Örneğin, belki de geçmişte nedensellik için herhangi bir gelecek olasılığı olmamalıdır. Ancak metafiziksel bir eşzamanlılık ilişkisi, çerçeveye göre herhangi bir eşzamanlılıkla çakışmadan bu tür kısıtlamaları karşılayabilir.

Tanrı varsa, metafiziksel eşzamanlılığın çizilen çerçeveye göre eşzamanlılıkla çakıştığını varsayabiliriz, çünkü Tanrı varsa, O daha zariftir. (Elegant olan o yüzden Tanrı değil, metafiziksel eşzamanlılığın çizilen eşzamanlılıkla çakışması durumu.)


Alexander Pruss- “Simultaneity, A-Theory and Relativity”, (Erişim: 18.11.2020), Erişim Tarihi: http://alexanderpruss.blogspot.com/2020/05/simultaneity-theory-and-relativity.html

Çevirmen: Musa Yanık

Bağlantılı Diğer İçerikler

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

Önceki Gönderi

Normatif Yetkiler – Alexander Pruss

Sonraki Gönderi

Teizm ve Qualia – Alexander Pruss

En Güncel Haberler Analitik Felsefe:Tümü