İtimat ve İnanç – Alexander Pruss

/
399 Okunma
1 min read

Yıllardır, inancın yalnızca yüksek derecede bir güven/itimat olduğu yönündeki yaklaşıma eğilimliyim, ancak bu sabah ki şu tartışma beni bu görüşten uzaklaştırıyor ve aklımı çeliyor:

  • Yanlış inanç kötüdür.
  • Gerçek dışı bir şeye yüksek inanç/itimat kötü değildir.
  • Yani yüksek bir inanç/itimat kötü değildir.

1’inci öncül için elimde muhteşem bir argümanım yok ancak bana doğru görünüyor. 2’inci öncüle gelince ise benim argümanı şöyle: Doğru önsele* sahip olmak kötü değildir, ancak doğru önsellere sahip olmak yalanlardan (gerçek dışı şeylerden) daha fazla bir statü gerektirir.

Belki onun yerine (1)’den vazgeçmeliyimdir?


Çevirmen Notu: *önsel (right prior): Bayesci istatistikte gözlemlere atıf yapmadan önce değerlendirilen özellikle öznel olabilen olasılıktır. Tecrübeye dayalı olasılık olarak da adlandırılır. Önsel, istatistik de tanı testlerinin değerlendirilmesinde de kullanılır.


Alexander Pruss- “Credence and belief”, (Erişim Tarihi: 17.11.2020), Erişim Kaynağı: http://alexanderpruss.blogspot.com/2019/08/credence-and-belief.html

Çevirmen: Taner Beyter & Berk Celayir

Ankara Üniversitesi Coğrafya Bölümü’nü bitirdi, şu an Hacettepe Antropoloji öğrencisidir. Felsefe master eğitimine ise ara verdi. Etik, epistemoloji, din felsefesi, metafelsefe ve siyaset felsefesi ile ilgilenir. Öğretmen olup, STK’larda görevlidir.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

Önceki Gönderi

Qualianın Bilgisi – Alexander Pruss

Sonraki Gönderi

Teolojik Modellerin Üç Seviyesi – Alexander Pruss

En Güncel Haberler Analitik Felsefe:Tümü