1950 Yılından Sonraki En Etkili Felsefe Kitapları

/
1902 Okunma
Okunma süresi: 3 Dakika

Son zamanlarda okuyucularımızdan gelen istekler üzerine epey kitap listesi ve izleği paylaşmıştık. Yakın vadede paylaşacağımız en son kitap listesi olarak bunu da ekleyelim istedik. Ancak kitap listesine göz gezdirmeden önce birkaç not düşmek istiyoruz.

Bu içerik, iki farklı sitede yer alan listenin bir derlemesidir. İlk site 2009 yılında yayınlanmış gönderisinde, 1950 yılından beri etkili olmuş en önemli felsefe kitaplarını konu alıyor. İkinci site ise 2018 yılında yayınladığı gönderisinde 1950-2000 yılları arasında seçkin filozoflarca kaleme alınmış en etkili felsefe kitaplarını konu alıyor. Anlaşılan o ki ikinci site ilk sitenin listesini değiştirmeden olduğu gibi yayınlamış. Tabi ki öncesinde, felsefenin profesyonel ve teknik hale gelmesini eleştiren bazı felsefecilerden bahsederek “Hangi felsefe alandaki en etkili kitaplardan söz ediyoruz?” gibi sorular sorulmuş. (Listede yer alan filozofların niçin hep beyaz ve erkek olduğu da soruluyor.) Bu bölümleri de çevirmeye başlamıştım ancak daha sonra bu kısımları çevirmeyip doğrudan listeyi paylaşmaya karar verdim. Çünkü burada kısaca bahsedilen tartışmaların epey başkaca konu başlıkları ile alakalı olduğunu fark ettim. Çevirmediğimiz kısımlardaki “felsefenin profesyonelleşmesi teknik hale gelmesi” veya “beyaz-erkek filozoflar” gibi bahislere dair daha sonra başka türden çeviriler yapma sözü vererek doğrudan listeyi paylaşmanın, başlığı görüp kitapları merak ederek sitemizi ziyaret eden okuyucularımız için daha faydalı olduğunu düşündüm.

Bunun yanı sıra listenin oluşumu ile ilgili küçük bir not düşmek istiyorum. Sitede yazılana göre Chen Bo adlı Pekin Üniversitesi’nde felsefe profesörü olan bir akademisyen, Miami Üniversitesi’nden Susan Haack ile beraber bir anket yaparak bu listeyi oluşturmuş (Bunu yapma amaçları, Çinli bir yayınevinin son yüzyıldaki en mühim felsefe kitaplarını Çinceye çevirme yönündeki isteğiymiş anlaşılan). Bo ve Haack ABD, İngiltere, Avustralya, Almanya, Finlandiya ve Brezilya’daki 16 felsefeciye e-posta göndererek özellikle “1950’den sonraki en etkili ve mühim felsefe kitaplarından seçtikleri 10 tanesinin” ismini istemişler. Bu liste de böyle oluşturulmuş. Listenin oluşturulmasında tavsiyede bulunan, e-posya gönderilmiş felsefeciler arasında “Donald M. Borchert (Ohio U.), Donald Davidson, Jurgen Habermas, Ruth Barcan Marcus, Thomas Nagel, John Searle, Peter F. Strawson, Hilary Putnam ve G.H. von Wright” gibi isimlerin de yer aldığı ifade ediliyor.

1950’yılından sonraki etkili olmuş en mühim ve etkili felsefe kitaplarını tespit etmek için e-mail attığınız felsefecilerden bazılarının, bizzat oluşturulan listenin içinde kendi kitaplarının isimlerini görmesi epey gurur verici olsa gerek. Donald Davidson, Jurgen Habermas, Thomas Nagel ve Peter F. Strawson bu gurura erişen filozoflar arasında görüldüğü gibi.

Diğer yandan listede bazı eksikler olduğunu veya bazı kitapların burada olmaması gerektiğini düşünebilirsiniz. Ama yine de listedeki kitapların çoğunun yerinde seçimler olduğu söylenebilir.

Türkçeye çevrilen kitapların isimlerini Türkçe halleriyle yazdım, eksik veya yanlış var ise lütfen bize ulaşın.


Diğer öneri listelerimiz;

  1. Analitik Felsefe Kitap Önerileri
  2. Kendi Kendine Öğrenenler İçin Analitik Felsefe Okuma Listesi
  3. Felsefeye Yeni İlgi Duyanlar İçin 10 Türkçe Felsefe Kitabı
  4. Analitik Felsefe İçin Bazı Temel Kaynaklar
  5. Türkçede Çağdaş Epistemoloji Kitapları
  6. Türkçede Yapay Zekaya Dair 14+2 Kitap
  7. Türkçede Analitik Din Felsefesi Çalışmaları
  8. Türkçede Bilişsel Bilim Kitapları

Dikkatinizi çekebilir;

  1. Stanford Felsefe Ansiklopedisi’nde En Çok Atıf Alan 295 Çağdaş Felsefeci
  2. Stanford Felsefe Ansiklopedisi ve İnternet Felsefe Ansiklopedisi Çevirileirimiz

2 Yorum

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

Önceki Gönderi

AkademiX Ankara Ekibine Konuk Olduk: Komplo Teorilerinin Epistemik Çözümlemesi

Sonraki Gönderi

Fârâbî, İslam’da Sansürü Savunmak İçin Platon’dan Nasıl Yararlandı? – Rashmee Roshan Lall

En Güncel Haberler Analitik Felsefe:Tümü